Jak vybrat chůvičku nebo monitor dechu?

Dobře vybraná chůvička nebo monitor dechu vám ušetří cesty do dětského pokojíčku. Bezpečně informují o stavu miminka a v případě moderní chůvičky i o teplotě v místnosti. Kromě zvukového přenosu si můžete připlatit i za obrazový. Videochůvičky jsou v současnosti oblíbeným pomocníkem nejen v domácím prostředí, ale i na cestách. V rádci se proto zaměříme na podrobný výběr té správné chůvičky nebo monitoru dechu v závislosti na vašich požadavcích.

Chůvička vám umožní mít neustálý dohled nad spinkajícím miminkem

S čím začít

Chůvička, nebo monitor dechu?

Zásadní rozdíl mezi chůvičkou a monitorem dechu je jejich účel. Zatímco dětské chůvičky primárně kontrolují, jestli miminko spinká a nepláče, monitory dechu hlídají pravidelnost dýchání. Jsou složené z podložky se senzory, která se umisťuje pod matraci. V případě vynechání a zástavy dechu spustí monitor alarm. Chůvičky fungují na principu vysílačky. Dětská jednotka plní funkci vysílače, který zaznamená zvuk, případně i obraz. Ten poté přenáší do rodičovské jednotky, přijímače. Ještě pohodlnější kontrolu umožní videochůvička přenášející i obraz z dětské postýlky či kočárku. Oproti klasické chůvičce má však méně stabilní signál.

Monitor dechu na plenku, nebo pod deku?

Na trhu častěji narazíte na deskové monitory, které se umístí pod dečku. Skládají se ze dvou kabelem propojených částí a během dětského spánku snímají pravidelnost dechu. Oproti tomu klipový monitor na plenku se umístí přímo k bříšku dítěte a je tak snadněji přenositelný.

Monitor deskový

  • Větší výběr

  • Dítě nijak neomezuje

  • Není vhodný pro časté přenášení

  • Je třeba zkontrolovat správnou tloušťku matrace

Monitor klipový

  • Snadno přenosný

  • Vhodný pro předčasně narozené děti

  • Lze používat kdekoliv, kde zrovna dítě usne (v zastaveném kočárku, postýlce, kolébce)

  • Nevydrží tak dlouho – jakmile se dítě začne přetáčet, není příliš praktický

  • Miminku může překážet

Nejčastější využití

Před výběrem konkrétního modelu si také zodpovězte otázku, kde budete zařízení používat nejčastěji. Od umístění by se měl dále odvíjet preferovaný způsob přenosu a dosah. Rádi trávíte volný čas na cestách nebo necháváte miminko spát v kočárku na zahradě? Pak spíše oceníte vyšší dosah signálu, senzory informující o teplotě v místnosti i skladnější provedení. Naopak u domácích chůviček si můžete připlatit za praktické funkce jako noční světlo nebo pouštění ukolébavek.

Důležité parametry

Velikost

Chůvičky mají poměrně standardizovanou velikost připomínající externí webkameru. Bez problému je tak umístíte na poličku k postýlce nebo zavěsíte nad ní. Monitor rodičovské jednotky by měl mít alespoň 2 palce pro přehledné zobrazování ikon či obrazu dítěte. Kompaktnější variantou jsou potom hodinkové jednotky, se kterými máte kontrolu miminka stále na dosah ruky.

Hodinkové provedení je elegantním řešením, které již nemusíte složitě přenášet z místnosti do místnosti

U monitoru dechu se nenechte zmást vyššími rozměry. Ty totiž zahrnují velikost podložky, která se pohybuje okolo 50 × 30 cm. Pro novorozence vám obvykle vystačí jedna podložka. Starším dětem doporučujeme do postýlky pokládat desky dvě, někdy bývají přímo součástí balení, jindy je třeba dokoupit zvlášť. To pochopitelně neplatí pro klipové monitory, které se připevňují na plenku miminka. Ty ke svému provozu podložku nepotřebují.

Dosah signálu

Tento parametr udává, jak daleko od sebe mohou být obě jednotky umístěné. Výrobci obvykle uvádí maximální hodnotu, která se týká venkovního volného prostoru bez překážek. Průměrný dosah se v takovém prostředí pohybuje okolo 300 m. Pokud se však na cestě nacházejí stromy, pergola nebo jiné překážky, dosah se automaticky zkracuje.

Některé chůvičky jsou vybaveny šikovnou kontrolkou dosahu, která včas informuje v případě ztráty signálu.

V obytných prostorách dosahuje signál zhruba 50 m. Čím členitější prostředí bytu máte, tím se bude hodnota zkracovat. Proto si zkontrolujte, jak silné jsou stěny ve vašem bytě, z jakého materiálu jsou vyrobeny dveře či zda dítě spí v patře. V závislosti na těchto „překážkách” vybírejte případně i vyšší hodnoty dosahu. U monitorů dechu dosah řešit nemusíte, protože se případný alarm spouští přímo ze zařízení. Jinak je tomu u kombinovaných zařízení (chůvičky a monitoru v jednom).

Počet kanálů

Na kvalitu přenosu má vliv i počet kanálů, ze kterých si může zařízení v nevyhovujících podmínkách vybrat a následně přeladit. Proto v tomto případě platí, čím více kanálů, tím lépe. Pokud bydlíte v paneláku nebo obecně hustě osídlené oblasti, dejte přednost digitálním přístrojům s větším počtem kanálů, např. 50 a více. Kdyby došlo k rušení signálu jiným (například i z jiné chůvičky v sousedství), zařízení bez problému přeladí na jiný. V rodinných domech a satelitních městečkách si většinou vystačíte i s méně než 4 kanály.

Na co se zaměřit

Způsob přenosu

Technologie přenosu zásadně ovlivňuje kvalitu signálu a náchylnost na rušení. Typ chůvičky poté vybírejte především podle oblasti, ve které žijete. Běžně se setkáte se třemi druhy přenosu: digitální, analogový a internetový.

  • Analogové chůvičky – ideální řešení pro rodinné domky a obecně méně zastavěné prostory. Pracují totiž s nižšími frekvencemi a s menším počtem kanálů. I proto mají vyšší dosah, ale v porovnání s digitálními variantami mohou být náchylnější na rušení jinými zařízeními.
  • Digitální chůvičky – pracují na vyšších frekvencích a s vyšším počtem kanálů. To vše ale na úkor nižšího dosahu v místech s překážkami. Spíše se proto hodí do panelových domů a bytovek. Digitální varianty mohou využívat bezpečností technologie A-FHSS proti odposlouchávání a DECT, která šifruje signál.
  • Smart chůvičky – přijímačem se stává chytrý telefon či tablet. Signál je přenášen prostřednictvím internetu. Tyto chůvičky umožňují řadu funkcí skrze aplikaci. Nejprve je však nutné zabezpečit své sítě a zajistit kvalitního poskytovatele internetu.
Do panelových bytů vybírejte digitální chůvičky například s technologiemi proti odposlouchávání

Ovládací prvky a provedení

Přehledné nastavení vám usnadní práci, proto se spíše než na design zaměřte na ovládací prvky. Důležitý bude velký displej s ukazatelem slabé baterie a dalších zásadních informací. Jednotlivé prvky by měly být intuitivní, tedy dostatečně srozumitelné a snadno nalezitelné. I když bude mít chůvička displej, většinu nastavení budete totiž stejně řešit prostřednictvím tlačítek. Dále se zaměřte na možnosti uchycení nebo připevnění chůvičky nad postýlku, na rovnou plochu poličky nebo možnost zavěšení k pasu, když musíte opustit místnost.

Pro sledování dvou dětí najednou můžete dokoupit přídavnou jednotku.

Monitor dechu není třeba nijak složitě ovládat. Důležitější je provedení, tedy jestli plenkové, nebo deskové. Monitor na plenku se umisťuje k miminku tak, aby se dotýkal jeho bříška. Jedná se o velmi drobné a skladné provedení, které využijete například i na cestách. Funguje však pouze tehdy, je-li dítě v klidu. Rozměrnější variantou je deskový monitor. Jedná se o podložku připojenou kabelem k vyhodnocovací jednotce fungující jako alarm. Deska se umisťuje pod matraci a je vhodná pouze do dětské postýlky.

Napájení

Monitory dechu obvykle využívají tužkové baterie. Stejně tak rodičovská jednotka chůvičky, která mimo to může používat také nabíjecí vnitřní baterii. Dětskou jednotku lze často napájet i pomocí USB kabelu skrze powerbanku nebo počítač. Méně flexibilní variantou je napájení ze sítě, při kterém musí být chůvička stále zapojena. V takovém případě dbejte na to, aby nebyl kabel v dosahu dítěte. Pro dobrodružnější rodiče, kteří plánují cestu pod stan nebo kamkoliv, kde nebude k dispozici zásuvka, doporučujeme pořídit kompaktnější jak dětskou, tak rodičovskou jednotku na baterie. Ideální je potom kombinace více způsobů, ze kterých si budete moci vybrat podle aktuální situace.

Zdravotní nezávadnost

Výrobci uvádí informace o bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti na obalech a popiscích produktu. Pokud někde chybí, měli byste být při výběru opatrnější. To samé platí i pro atestaci – vždy mějte na paměti, že dítě může s chůvičkou přicházet do přímého kontaktu. To je důvodem, abyste se při výběru obraceli pouze na prověřené značky a jejich prodejce. Právě ten vám totiž může zaručit, že chůvičky včetně příslušenství budou vyrobené z kvalitního a především zdravotně nezávadného materiálu.

Požadované vlastnosti a funkce

Moderní chůvičky vám nejen pohlídají, kdy se začne dítě v postýlce budit a pomocí videa zkontrolují, zda se nesnaží přelézt postýlku, mohou vám však pomoci s řadou dalších věcí. Díky obousměrnému přenosu budete moci malého neposedu ukonejšit případně napomenout, pustit mu oblíbenou ukolébavku nebo promítnout obrázky na zeď. Jaké všechny funkce dnešní moderní chůvičky poskytují?

Chůvičky vám kromě obrazu a zvuku mohou také spustit oblíbené melodie nebo třeba promítat obrázky
  • Oboustranný přenos zvuku – na své miminko budete moci na dálku mluvit. Můžete ho snadno uklidnit svým hlasem nebo mu třeba zazpívat.
  • Přenos videa – videopřenos je řešen klasickou webovou kamerou, někdy i s nočním přisvětlením a zoomem. Přijímač má pak větší displej, zpravidla od 3,5 palce výše.
  • VOX (aktivace hlasem) – přenos signálu neprobíhá nepřetržitě, tím šetří baterie a prodlužuje provoz.
  • Noční světlo – malé děti nerady usínají v naprosté tmě. K tomu skvěle poslouží chůvičky s možností slabého svícení.
  • Displej – většinou alespoň 2palcový, ideálně barevný. I bez videopřenosu oceníte menší displej, který zobrazí potřebné informace.
  • Světelná signalizace zvuku – pokud vaše miminko začne plakat, rozsvítí se daná dioda. V závislosti na modelu můžete například způsobem blikání diod zjistit, jak častý a intenzivní zvuk je.
  • Indikátor pohybu – tato funkce může částečně nahradit videochůvičku. Pokud se dítě nečekaně probudí a začne s pokusy o opuštění postýlky, senzor pohybu se aktivuje a vy budete upozorněni hlasitým tónem nebo LED diodou.
  • Regulace hlasitosti – pokud má chůvička obousměrný přenos zvuků, můžete miminko uspávat nebo konejšit svým hlasem. Většina přístrojů je proto vybavena regulací hlasitosti, abyste v závislosti na okolním šumu a ruchu mohli nastavit hlasitost na odpovídající úroveň.
  • Signalizace vybití – důležitá funkce, která informuje o stavu baterie, pokud není chůvička zrovna zapojena do sítě nebo USB konektoru. Nehrozí, že energie nečekaně dojde uprostřed noci, a vy o tom nebudete vědět.
  • Teploměr a vlhkoměr – informuje o aktuálních podmínkách v místnosti spícího dítěte.
  • Pouštění hudby a ukolébavek – děti, kterým se nechce spát, potěší funkce ukolébavek. Chůvičky mohou mít integrovaný MP3 přehrávač, který bude pouštět oblíbenou uklidňující hudbu na spaní.
  • Projektor obrázků – tyto chůvičky disponují projektorem, který na strop nebo zeď promítá vybrané obrázky, případně také animace nebo filmy. Může jít o přednastavenou zásobu nebo importované multimediální soubory.
  • Citlivost mikrofonu – pokud si nejste jisti, že uslyšíte slabý pláč, nastavte citlivost mikrofonu dětské jednotky na maximum.
  • Vibrace – tuto funkci nabízejí některé plenkové monitory dechu, které spustí vibrace ve chvíli, kdy nezachytí žádný pohyb. Vibrace mohou miminko stimulovat k pohybu a nádechu.

Nejčastější dotazy

Existuje riziko elektrosmogu?

Mnozí rodiče mají obavy z možného škodlivého vyzařování rádiových vln. Na to někteří výrobci reagují speciálními úspornými režimy (ECO mode, VOX aktivace hlasem) a konstrukčním odstíněním. Výkony těchto zařízení však ani zdaleka nedosahují stanovené hranice, které jsou k tomu v porovnání s chytrými telefony mnohem přísnější. V domácnostech se navíc obvykle vyskytují další zdroje rádiových vln jako bezdrátové počítače, multimediální centra a jiné přístroje, a chůvičky jsou v porovnání s nimi skutečně zanedbatelné.

Chůvičky a monitory dechu jsou zdravotně nezávadné a pro tyto účely přísně testované

Musím kalibrovat monitor dechu?

Pokud si pořizujete nový model, není seřízení třeba. Kalibrace by se měla provádět přibližně po dvou letech, proto by vám měl monitor pro jedno dítě vydržet bez nutnosti jakéhokoliv nastavení. Chystáte-li se již starší monitor dechu využít pro druhé dítě, je dobré zařízení zavést na kontrolu do servisu a nechat seřídit.

Jak dlouho vydrží baterie?

Každá chůvička má jinou dobu nabití. Závisí na jejím typu (obraz či zvuk) a jiných používaných funkcích. Za standard lze považovat 10hodinovou výdrž s ukazatelem stavu baterie. Monitor dechu nenabízí tolik funkcí, vydrží proto taky mnohem déle. Obvykle se udává zhruba 6 měsíců i déle.

Další užitečné články

Nejpřesnější těhotenské testy